Home / Zayıflama Çorbası / Zayıflama çorbaları detoksu

Zayıflama çorbaları detoksu

Zaman içerisinde hem yediğimiz besinlerden, bununla birlikte çevresel etkenlerden dolayı vücudumuzdaki toksinler artış gösterir. Toksin vücudunuzu aşırı duyarlı kılan, zararlı tesirleri olan, sağlığınızı bozan, maddelerdir. Vücutta toksin artışı bağışıklık sisteminin zayıflaması, hızla kilo alımı, halsizlik, cildin dejenerasyonu, sindirim sistemi problemlerı, kronik baş ağrısı, sorunlı ruh hali, uyku problemleri ve uzun dönemde kanser benzer biçimde ciddi sıhhat problemlerine neden olabilir. Yaşam koşulları sebebiyle sürekli olarak maruz kaldığımız, vücudumuzda biriken toksinler ve fazla kilolardan kurtulmak için doğru ve hızlı yağ yakmayı sağlayan detoks diyeti iyi mi olmalı?

Detoks rejimi süre içinde hem yediğimiz besinlerden, aynı zamanda çevresel etkenlerden dolayı vücudumuzda artış gösteren toksinlerden kurtulmanın en sağlıklı yoludur. Toksinler vücutta oksidatif stres dediğimiz bir takım metabolik neticelara niçin olur. Metropol yaşantısı, stres ve kötü tabiat koşulları da eklendiğinde; vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kalmış olduğumız toksinler zaman içinde; karaciğer ve böbrekler başta olmak üzere sağlığımızı olumsuz etkiler. Bununla beraber de; bağışıklık sisteminin zayıflaması, halsizlik, cildin dejenerasyonu, sindirim sistemi problemlerı, kronik baş ağrısı, sıkıntılı ruh hali, uyku problemleri ve uzun dönemde kanser şeklinde daha ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilir.

Detoks nedir?
Detoks demek; vücudu sağlıklı bir düzene geçirmek için lüzumlu alt yapıyı oluşturmak demektir. Dış güzellik kadar; içten süregelen toksinlerden arındırma programlarına ihtiyaç vardır. Bu toksinleri temizlemenin yolu da antioksidan almaktır. Sadece yılların neden olduğu toksinler 3-5 gün gibi kısa sürelerde normal olarak ortadan kalkmayacaktır. Detoksu sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ve her ay 3-5 gün sürelerle uygulanması gereken bir rutin olarak kabul etmek gerekmektedir.

Detoks yapması gereken kişiler
Sabah uyanmakta zorlananlar,
Kendini sürekli yorgun ve kuvvetsiz hissedenler,
Bitkinlik, yetersizlik, halsizlik şikayetleri olanlar,
Aşırı stresli çalışanlamış olur,
Sık seyahat edenler,
Hareketsiz bir yaşam sürdürenler,
Ödem, gaz, şişkinlik şikayetleri olanlar,
yeterli su içmeyenler,
Alkol ve kafeini fazla alanlar,
Her gün 5 porsiyon sebze-meyve tüketmeyenler; detoksa ihtiyaç duyabilir.
Kimler detoks yapmamalı
Hamileler ve emziren anneler,
Sistemik, ağır ve uzun süreli hastalığı olanlar (şeker ve inflamatuar bağırsak hastalığı)
Bağışıklık yetmezliği problemi olanlar,
18 yaş altında, 80 yaş üstünde olanlar için detoks zararlı olabilir.
Detoks rejimi esnasında nelere dikkat etmeliyiz?
Detoksta sıvı tüketimi çok önemlidir. Bol bol su tüketilmelidir. Bunun yanında siyah çay ve koyu yeşil çay tüketmemek gerekir. Detoks rejimi tesiri olan bir rejim formülüdür. Sadece daha önemlisi sağlıklı ve toksin atarak zayıflama çorbaları olanağı verir. Ancak hızlı zayıflamak istiyorum diyorsanız sizlere ne olursa olsun ilk önerimiz detoks diyeti olmayacaktır. Detoks rejimleri daha çok, cilt lekeleri, sivilce, ciltte yıpranma ve yaşlanma sorunu olanlar için bedensel yenileme ve bir miktar da zayıflama amacıyla tercih edilmektedir.

Detoks rejimi, uygulaması zor ve disiplinli bir rejim olduğu için uzun süre devam edilemez. Detoks; sindirimi hafifleterek, vücudumuzun ağır yiyecekleri sindirmeye harcadığı enerjiyi, toksinlerin atılımı, hücrelerin kendini tamir etmesi ve gençleştirmesine kanalize etmektir. Detoks diyetini uygulamadan önce bir diyetisyene danışmak gerekir.

Detoks ve beslenme önerileri
Öğün sayısını artırın: 3 saat arayla yiyecek yemeye özen gösterin. Böylece sindirim problemlerınız en aza inecektir. 1 öğünde sebze, diğer öğünde haşlama, ızgara tavuk, et yada balığı tertipli saatlerde ve 3 saati geçmeyecek aralıklarla tüketmemiz gerekir.
Bolca bolca su için: Su içmek vücutta bitkinlik ve hormonal değişikliklerden dolayı oluşabilecek ödemin atılması için çok önemlidir. Günlük su tüketimi 10-12 bardak arası olmalıdır.
Kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durun yada azaltın: Bu içecekler de vücuttaki ödemi arttırır. Bunların yerine sodyum miktarı az olan; soda, süt yada ayran için.
Rahat bir uyku uyumaya çalışın: Yatmadan önce sindirime yardımcı çaylar (rezene,yeşil çay) için.
Çok tuzlu yemekten kaçının: Vücutta fazla tuz yorgunluğa neden olur.
Yürüyüş yapın: Sağlığınız için gmeşhurk 30 dakika hafifçe gidişatta bir yürüyüş ile 100-150 kalori içinde yakabilirsiniz. Kısa bir yürüyüş hormonal dengeyi düzenler, metabolizmayı hızlandırır.
B vitamini alın: Stresi azaltmak için B grubu vitaminlere yönelmeliyiz. Tahıllı ekmekler, et, süt yeşil yapraklı besinlerde bolca oranda B vitamini alabilirsiniz.
C vitamini yüksek besinleri tercih edin: Maydanoz, biber, turunçgiller, çilek, kivi, brokoli, kereviz.
Bol bol taze meyve tüketin: Taze meyveleri günde 3 porsiyon tüketin.
Mevsim sebzelerini tüketmeye çalışın: Taze mevsim sebzelerinden 2 porsiyon tüketin.
En az 2 su bardağı süt, yoğurt, ayran yada kefir tüketmeliyiz.

About meryem

Check Also

Zayıflama çayı

Zayıflama çayı Zayıflama ilaçları ve çaylarının zararlı olup olmadığı çoğu zaman tartışılan bir mevzu olmuş; ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir