Home / Zayıflama çayı / Zayıflama Çayı Nedir?

Zayıflama Çayı Nedir?

Zayıflama Çayı Nedir?

Önce şunu söyleyeyim; “yalnız çay içerek zayıflamak” diye bir şey pek mümkün değil. Farklı markalarla satılan bitkisel zayıflama çayları, esasında “zayıflamaya yardımcı çay”dır. Birbirine yakın içeriklere sahip, çeşitli bitkilerle hazırlanan bu zayıflama çaylarının ana hedefleri; metabolizmayı hızlandırarak gün boyu yakılan kalori miktarını arttırmak, vücuttan fazla suyu atmak, wcye çıkmayı kolaylaştırmak ve tokluk hissini uzatmaktır.

Doğrusu, bitkisel zayıflama çayları ile diyetinize destek olabilirsiniz. Kilo verebilmek için yapmanız gereksinim duyulan, gıdalardan ve içeceklerden aldığınız kaloriyi, yaktığınız kaloriden az tutmaktır.

Eğer bu dengeyi koruyabilirseniz, bir süre hemen sonra vücudunuz kalori (enerji) ihtiyacını karşılayabilmek için yağ yakmaya başlayacaktır.

Zayıflama Çaylarında Kullanılan Bazı Bitkiler
Zayıflama çayı satışı meydana getirilen sitelerde genellikle satılan ürünün hangi bitkileri ihtiva ettiği yazıyor. Bazı markaların içerikleri bir miktar farklılık gösterse de, biçim çayı olarak satılan çayların büyük oranda aynı içerikleri bulunmuş olduğunu görebilirsiniz.

Kekik, mate, sarımsak, yeşil çay, sinirli ot, barut ağacı kabuğu, limon, funda ve biberiye zayıflama çayı harmanların da maksimum kullanılan bitkiler arasındadır.

Aşağıda, zayıflama çaylarında (biçim çayları) kullanılan bazı bitkiler ve hangi durumlarda kullanıldıkları ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Sinirli Ot: Sinirli otun zayıflamaya yardımcı olan en önemli özelliği iştahı azaltmasıdır. Dışkıyı yumuşatıcı laksatif tesiri ile hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. Bu bitkinin zayıflamaya tesiri üzerine yapılan bazı araştırmalarda, yağ yakılmasına yardımcı olduğu sonucu elde edilse de yağ yakmaya tesiri mevzusunda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Sinirli ot geleneksel olarak, sindirim problemlerı, safra kesesi hastalıkları, romaroid artrit, ülser ve idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Kabızlığı giderici tesiri hemoroid tedavisine yardımcı, doğal bir ürün olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Gıda lifi bakımından varlıklı olması sebebiyle tokluk hissini uzatır.

Yan tesirleri: Sinirli ot, öteki bitkisel ürünler benzer biçimde kontrollü olarak tüketilmelidir. Aşırı tüketimi bazı yan etkilere yol açabilir. Uzun süre tüketildiğinde bağlarırsak tembelliğine yol açabilir. Bağırsak problemlerı bulunanlar, şeker hastaları ve alerjisi bulunanlar sinirli ot tüketmeden önce doktora danışmalıdır.

Sarımsak: Sarımsağın kalp ve damar sağlığına yararlarını, antibiyotik tesirini, vitamin ve mineral bakımından ne kadar varlıklı olduğunu artık çoğumuz biliyoruz. Sarımsağın zayıflamaya tesiri ise; kan şekerini dengelemesinden ve dolayısıyla açlık krizlerini önlemesinden ileri geliyor. Kandaki şeker dalgalanmaları (düşmesi yada çıkması) denetim altına alındığında, yiyecek yedikten 1-2 saat sonrasında yeniden aç hissetmenin, tatlı krizlerinin ve öğünler içinde yaşanan açlığın önü bir miktar kesilmiş oluyor. Sadece bu alanda meydana getirilen çalışmaların sayısı şu anda yetersiz kabul ediliyor ve sarımsağın zayıflatıcı tesiri hakkında daha net bilgiler için, insanoğlu üzerinde yapılmış araştırmalara ihtiyaç var.

Yan etkileri: Sarımsak gıdalar yoluyla alındığında genel olarak güvenli kabul ediliyor. Sadece fazla sarımsak tüketmek, şişkinlik ve çeşitli mide problemlerine sebep olabilir. Ayrıca sarımsağın kan inceltici tesiri sebebiyle, kan inceltici ilaç kullananların sarımsağı doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.

Yeşil Çay: Yeşil çayın, zayıflama çayı karışımlarında sık kullanılmasının 2 ana sebebi var. Birincisi yağ yakımına yardımcı olması ve ikincisi metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yakılan kalori miktarını arttırmasıdır. Tabi, her iki faydasını da abartmamak lazım. Örneğin, 1 gün boyunca 3-4 bardak yeşil çay içmek o gün içinde, dinlenir halde harcadığınız kalori miktarını averaj 100 kalori arttırır. Bu da ortalama 1.5 dilim ekmeğe eşittir. Yeşil çayın bir diğer özelliği ise, karbonhidratların vücut tarafınca daha yavaş sindirilmesini sağlayarak egzersiz esnasında gerekseme duyulan enerjiyi vücutta tutmasıdır. Böylece daha uzun süre egzersiz yaparak daha çok kalori yakabilirsiniz.

Yan etkileri: Günde 3-4 bardak yeşil çay güvenli kabul ediliyor ancak 5 bardak ve üstünün bazı yan tesirleri olabilir. Yeşil çayın kafein içinde ne olduğu, kahve kadar olmasa da tansiyonu yükseltebilir, strese, kaygıya ve uykusuzluğa niçin olabilir. Fazla yeşil çay ishale, karaciğerin zorlanmasına, kemiklerin zayıflamasına yol açabilir. Tertipli olarak ilaç kullanıyorsanız, kullandığınız ilacın yeşil çayla etkileşime geçip geçmediği mevzusunda doktorunuzdan data alabilirsiniz.

Mate: Antioksidanlar, vitamin ve mineraller bakımından oldukca varlıklı olan mate yaprağının çayı, aynı yeşil çay şeklinde metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yaktığınız kaloriyi arttırır. Sindirimi yavaşlatarak tokluk hissini uzatan mate, kahveye bakılırsa daha sağlıklı bir alternatif olarak içilebilir. Enerji verir ve egzersiz süresini uzatmanıza yardımcı olur. öteki faydaları; kötü kolesterolü düşürmesi, damar tıkanıklığı riskini düşürmesi, baş ağrısı ve diğer ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmasıdır.

Yan tesirleri: bazen içilen yada günde 1 bardak içtiğiniz mate çayının bir yan tesiri olmaz. Yalnız günde 4 bardaktan fazla mate çayı içmek uyku düzeninizi bozabilir, tansiyonu yükseltebilir, stresi ve kaygıyı arttırabilir. Kafein içerdiği için gerilim ve kalp hastaları tarafınca kullanılmamalıdır. Bazı araştırmalar uzun yıllar boyu fazla miktarda mate çayı içmenin bazı kanser türlerine yakalanma riskini arttırdığını ortaya koymaktadır.

Kiraz Sapı: Ülkemizde de , rejim yapanlar içinde fazlaca popüler olan kiraz sapı çayının, yağların metabolize edilmesine yardımcı olarak, yağ yakımını hızlandırdığına dair bazı araştırmalar mevcut. Sadece bu araştırmaların sayısı hemen hemen kafi değil. Malum ve kabul gören faydaları ise kan dolaşımını düzenlemesi, kalbi ve damarları koruması. Ek olarak idrar söktürücü özelliği bulunan çay fazla suyun vücuttan atılmasına destek sunar.

Yan tesirleri: Kiraz sapı çayı fazla içildiğinde vücudun susuz kalmasına niçin olabilir. Düşük tansiyonu olanlara önerilmez ve ishalken içilmemelidir.

Zayıflamaya Yardımcı öteki Çaylar
Biberiye: Biberiye çayı geleneksel olarak kilo vermeye yardımcı çaylar içinde kabul edilir. Kan dolaşımını hızlandırarak konsantrasyonu yükseltir ve metabolizmayı hızlandırır. Özellikle hafızayı geliştirdiği söylenmektedir. Yüksek tansiyonunuz ve uykusuzluk sorununuz var ise tertipli olarak biberiye çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Limon: Limon kabuğuyla hazırlayabileceğiniz limon çayı kabızlık şeklinde sindirim problemlerına iyi gelir. Yüksek oranda C vitamini içeren çayın antioksidan etkisi vardır ve enerji verir. Demir, bakır, magnezyum, kalsiyum bakımından zengindir. Mide yanması, safra şikayeti ve böbrek problemlerı bulunanlara önerilmez.

Maydanoz: Maydanoz çayı metabolizmayı hızlandırmaz ve yağ yakılmasını sağlamaz ancak fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olarak diyetinize 1-2 kilo önde başlamanıza yardımcı olabilir. Aşırı oranda maydanoz çayı içmek gereğinden fazla su kaybına yol açabilir.

Uyarmalar, Önlemler
Zayıflama çayları veya diğer adıyla “form çayları” yukarıda da belirttiğim şeklinde bir tek zayıflamanıza yardımcı olacak “destek” ürünleridir. Eğer siz almış olduğunız kaloriyi azaltmazsanız, tertipli egzersizle yaktığınız kalori miktarını arttırmazsanız “çay içerek kilo vermek” mümkün değildir. Bu çaylardan fazladan kalori yakma desteği, yağ yakmayı hızlandırma desteği, ödemin vücuttan atılması desteği, sindirim desteği, vitamin ve mineral desteği alabilirsiniz. Ancak zayıflamak için bu tip çaylardan mucize beklemeyin derim.

Gerilim, kalp ve damar hastalığı bulunanlar ve herhangi bir sağlık koşyüce nedeniyle tertipli ilaç kullananlar bir tek zayıflama çayı içmeye başlamadan önce değil diğer tüm bitkisel ürünleri kullanmaya başlamadan önce olası yan etkisinde bırakır hakkında doktorlarından bilgi almalıdır. Çünkü bitkilerin de aynı ilaçlar benzer biçimde bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunun haricinde almış olduğunız ilaçların etkisini istenmeyen boyutlarda arttırıp azaltabilirler. Gebelik ve hamilelik gibi kırılgan dönemlerde zayıflama çayı tüketilmesi önerilmez. Bu dönemlerde en güvenli yol bir uzmandan informasyon almaktır. Zayıflama çaylarının zararları yazısında mevzuyla ilgili olarak daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

About meryem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir